- Глава 7. Дія нормативних правових актів в часі, просторі і по особам Стаття 36. Час вступу в силу...
- Стаття 37. Зворотна дія нормативного правового акта
- Стаття 38. Державна реєстрація нормативних правових актів центральних виконавчих та інших центральних...
- Стаття 39. Термін дії нормативного правового акта
- Стаття 40. Призупинення та припинення дії нормативного правового акта
- Стаття 41. Дія нормативних правових актів в просторі
- Стаття 42. Дія нормативних правових актів по обличчях
- Стаття 43. Заходи забезпечення законності нормативних правових актів
- Стаття 43-1. Моніторинг підзаконних нормативних правових актів
Глава 7. Дія нормативних правових актів в часі, просторі і по особам Стаття 36. Час вступу в силу і введення в дію нормативних правових актів
Примітка
1. Нормативно-правові акти, за винятком нормативних правових актів, зазначених у частині другій цього пункту, вступають в силу після їх підписання.
2. Нормативні правові акти вводяться в дію в наступні терміни:
1) законодавчі акти Республіки Казахстан, за винятком постанов Парламенту Республіки Казахстан і його палат, нормативні правові укази Президента Республіки Казахстан, нормативні правові постанови Уряду Республіки Казахстан - після закінчення десяти календарних днів після їх першого офіційного опублікування, якщо в самих актах або актах про введення їх в дію не вказані інші терміни;
2) постанови Парламенту Республіки Казахстан і його палат, нормативні постанови Верховного Суду Республіки Казахстан - з дня першого офіційного опублікування, якщо в самих актах не зазначено інші терміни;
3) постанови Конституційного Ради Республіки Казахстан - з дня їх прийняття;
4) нормативні правові накази міністрів Республіки Казахстан та інших керівників центральних державних органів, нормативні правові постанови центральних державних органів, нормативні постанови Центральної виборчої комісії, нормативні правові рішення масліхатів, а також нормативно-правові постанови акіматів і нормативні правові рішення акимів - з дня їх прийняття, якщо в самих актах не зазначено інші терміни;
Примітка
5) нормативно-правові акти, передбачені в підпункті 4) цього пункту, підлягають державній реєстрації в органах юстиції, - після закінчення десяти календарних днів після дня їх першого офіційного опублікування, якщо в самих актах не зазначено інші терміни.
Примітка
3. У нормативних правових актах або актах про введення їх в дію можуть бути вказані інші терміни введення в дію окремих розділів, глав, статей, частин, пунктів, підпунктів і абзаців статей нормативних правових актів, ніж встановлені для всього акта в цілому.
4. Нормативно-правовий акт, який передбачає юридичну відповідальність за дії, які раніше не тягли такої відповідальності, або встановлює більш сувору відповідальність у порівнянні з колишньою, не може бути введений в дію до закінчення десятиденного терміну після офіційного опублікування цього акта.
4-1. Нормативні правові акти, якими затверджуються кваліфікаційні вимоги, правила ліцензування видів діяльності та переліки окремих товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, не можуть бути введені в дію до закінчення двадцатіоднодневного терміну після офіційного опублікування цих актів.
Примітка
5. Якщо через значного обсягу нормативного правового акта його текст публікується в кількох номерах періодичного друкованого видання, то днем офіційного опублікування вважається день опублікування заключній частині тексту нормативного правового акта.
Нормативні правові акти повинні публікуватися в періодичних друкованих виданнях державною та російською мовами одночасно.
6. Обов'язковою умовою введення в дію нормативних правових актів, що стосуються прав, свобод і обов'язків громадян, є їх офіційне опублікування.
7. Нормативні правові акти, що містять державні секрети республіки або іншу охоронювану законом таємницю, вводяться в дію з дня їх прийняття або в терміни, зазначені в самому акті.
8. У всіх нормативних правових актах повинен бути вказаний строк введення їх в дію з урахуванням норм цієї статті.
Примітка
Стаття 37. Зворотна дія нормативного правового акта
1. Дія нормативно-правового акта не поширюється на відносини, що виникли до його введення в дію.
2. Винятки з правила пункту 1 цієї статті представляють випадки, коли зворотна сила нормативного правового акта або його частини передбачена їм самим або актом про введення в дію нормативного правового акта, а також, коли останній усуває або пом'якшує відповідальність за правопорушення, передбачену раніше.
3. Нормативні правові акти, які встановлюють або посилюють відповідальність, що покладають нові обов'язки на громадян або погіршують їх становище, зворотної сили не мають.
Стаття 38. Державна реєстрація нормативних правових актів центральних виконавчих та інших центральних державних органів як умова їх вступу в силу
Примітка
1. Нормативно-правові акти державних органів, зазначені в підпункті 4) пункту 2 статті 36 цього Закону, мають загальнообов'язкове значення, що стосуються прав, свобод і обов'язків громадян, за винятком нормативних постанов Конституційної Ради, Верховного Суду Республіки Казахстан, підлягають державній реєстрації в органах юстиції Республіки Казахстан. Така реєстрація є необхідною умовою набуття ними чинності.
Примітка
Незареєстровані нормативно-правові акти не мають юридичної сили і повинні бути скасовані органом, який видав їх, якщо рішення органів юстиції не оскаржено в установленому порядку.
Примітка
Відповідність нормативного правового акта критеріям, встановленим цим пунктом, визначається Міністерством юстиції та його територіальними органами.
Примітка
2. У реєстрації нормативно-правового акта, що підлягає державній реєстрації, може бути відмовлено, якщо такий акт:
1) ущемляє встановлені законом права і свободи громадян;
2) суперечить нормативно-правовим актам вищого рівня;
3) виходить за межі компетенції органу, який видав нормативно-правовий акт;
4) не узгоджений, якщо узгодження необхідно;
4-1) зачіпає інтереси суб'єктів приватного підприємництва і не має додатків у вигляді експертних висновків представлених акредитованими об'єднаннями суб'єктів приватного підприємництва;
Примітка
5) прийнятий з порушенням порядку, встановленого правилами державної реєстрації, а також оформлення і узгодження проектів нормативних правових актів, що підлягають державній реєстрації.
Примітка
3. Відмова в реєстрації нормативно-правового акта, що підлягає державній реєстрації, може бути оскаржений зацікавленим державним органом в судовому порядку.
4. Правила оформлення, погодження та державної реєстрації нормативних правових актів встановлюється Урядом Республіки Казахстан.
Примітка
Стаття 39. Термін дії нормативного правового акта
1. Нормативно-правовий акт діє безстроково, якщо в самому акті або акті про введення його в дію не передбачено інше.
2. Тимчасовий термін дії може бути встановлений для всього нормативного правового акта або його окремої частини (окремих частин). В цьому випадку має бути зазначено, на який термін нормативний правовий акт або його частина зберігає чинність. До закінчення цього терміну орган, що видав акт, може продовжити дію акта на новий термін або надати йому безстроковий характер.
Стаття 40. Призупинення та припинення дії нормативного правового акта
1. Дія нормативно-правового акта або його окремих норм може бути призупинено на певний термін. Призупинення дії нормативного правового акта або його окремих норм здійснюється окремим нормативно-правовим актом.
Примітка
2. Нормативно-правовий акт (його частину або частини) припиняє свою дію у випадках:
1) закінчення терміну, на який був прийнятий акт або його частина (частини);
2) прийняття нового нормативного правового акта, яким суперечать положення раніше виданого нормативного правового акта, його частини (частина) або який поглинає раніше виданий акт або його частина (частини);
Примітка
3) визнання прийнятого акту неконституційним в порядку, встановленому Конституцією Республіки Казахстан;
4) визнання акта або його частини (частин), що втратив чинність органом, який прийняв цей акт або іншим уповноваженим на це органом.
3. Опублікування нормативного правового акта про припинення або призупинення дії іншого нормативного правового акта здійснюються в порядку, передбаченому цим Законом.
Примітка
Стаття 41. Дія нормативних правових актів в просторі
1. Нормативно-правові акти Республіки Казахстан, прийняті Президентом Республіки Казахстан, Парламентом Республіки Казахстан, Урядом Республіки Казахстан, центральними виконавчими та іншими центральними уповноваженими органами, поширюють свою дію на всю територію Республіки Казахстан, якщо в самих нормативних правових актах або актах про їх введення в дію не встановлено інше.
2. Нормативні правові акти, прийняті місцевими представницькими і виконавчими органами, діють на відповідній території.
Стаття 42. Дія нормативних правових актів по обличчях
1. Дія нормативних правових актів Республіки Казахстан поширюється на громадян і юридичних осіб Республіки Казахстан, а також знаходяться на її території іноземців та осіб без громадянства, за винятком випадків, передбачених законодавчими актами та міжнародними договорами, ратифікованими Республікою Казахстан.
2. На дипломатичних представників і деяких інших співробітників державних органів іноземних держав і міжнародних організацій нормативні правові акти Республіки Казахстан поширюються в межах, передбачених міжнародними договорами та загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права (дипломатичний імунітет).
Стаття 43. Заходи забезпечення законності нормативних правових актів
1. Законність нормативних правових актів забезпечується наступними заходами:
1) приведенням нормативно-правового акта у відповідність з Конституцією і законом;
2) призупиненням в установленому порядку дії нормативного правового акта;
2-1) проведенням постійного моніторингу підзаконних нормативних правових актів;
Примітка
3) перевіркою на відповідність законам при державній реєстрації нормативно-правових актів.
2. Відповідно до компетенції, встановленої Конституцією Республіки Казахстан та іншими законодавчими актами, органами і посадовими особами держави, що забезпечують законність нормативних правових актів, є:
1) Конституційний Рада Республіки Казахстан;
2) суди;
3) Генеральний Прокурор Республіки Казахстан і підлеглі йому прокурори;
4) Міністерство юстиції Республіки Казахстан та його територіальні органи;
5) державні органи - щодо нормативно-правових актів, прийнятих нижчестоящими органами.
6) уповноважені органи, що прийняли підзаконні нормативні правові акти і (або) є їх розробниками, - щодо підзаконних нормативних правових актів, прийнятих ними і (або) розробниками яких вони були.
Примітка
Стаття 43-1. Моніторинг підзаконних нормативних правових актів
Примітка
1. Уповноважені органи зобов'язані здійснювати постійний моніторинг підзаконних нормативних правових актів, прийнятих ними і (або) розробниками яких вони були, для виявлення суперечать законодавству Республіки Казахстан і застарілих норм права, оцінки ефективності їх реалізації і своєчасно вживати заходів по внесенню в них змін і ( або) доповнень або визнання їх такими, що втратили силу.
2. Правила проведення моніторингу підзаконних нормативних правових актів затверджуються Урядом Республіки Казахстан.
Основні джерела публікованих текстів нормативних правових актів: газета "Казахстанська правда", база даних довідково-правової системи Adviser , Інтернет-ресурси online.zakon.kz, adilet.zan.kz, інші засоби масової інформації в Мережі.
Хоча інформація отримана з джерел, які ми вважаємо надійними і наші фахівці застосували максимум сил для вивірки правильності отриманих версій текстів наведених нормативних актів, ми не можемо дати будь-яких підтверджень або гарантій (як явних, так і неявних) щодо їх точності.
компанія "КАМАЛ-Консалтинг" не несе відповідальності за будь-які наслідки будь-якого застосування формулювань і положень, що містяться в даних версіях текстів нормативних правових актів, за використання даних версій текстів нормативних правових актів в якості основи або за будь-які упущення в текстах публікуються тут нормативних правових актів.